->
Foto
2014
>>>
30.7.2014.: -čišćenje
Norilja
|
29.7.2014.-Proteklih nekoliko dana lađari su čistili dio Norina oko mosta gdje će se održati jubilarni 10. kup Kneza Domagoja 4.kolovoza na kojem će ove godine nastupiti rekordnih 8 ekipa. Prilično iscrpljujući posao košenja i uklanjanja mule i raslinja po Norilju. Ovo čišćenje koje su izvršili lađari neće koristiti samo njima već cijelom mjestu. Prošle godine isti posao odradile su Hrvatske vode sa svojom kosilicom. I ove godine im je poslana zamolba ali je stigao odgovor da nisu u mogućnosti izvršiti navedene radove jer, sukladno Rješenju Ministarstva zaštite okoliša i prirode, za radove na uklanjanju vodene vegetacije košnjom trave i šaša iz korita vodotoka - rijeka Norin, na zahtjev ekoloških udruga prethodno je potrebno provesti postupak ocjene prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu što do danas nije učinjeno. Norilj je danas sve zapušteniji, zarasta u šaš a mogao bi uskoro postati kao i Glibuša, tek jedna bara. Danas se lađama nemože do Pruda jer je gusta vegetacija (vrbe) u gornjem toku toliko zarasla da je prolaz nemoguć a s vremenom će doći i do urušavanja stabala u vodu što će u potpunosti prekinuti vodenu komunikaciju. Zar nije puno ljepše vidjeti čistu i bistru (prozirnu) rijeku, posebno oko mosta gdje dolaze brojni turisti, ili naslage mule koje će domalo onemogućavati i prolaz turističkim lađama? Možda je vrijeme da se pokrene peticija da se provodi redovno čišćenje Norilja što se ne vrši već nekoliko godina iz spomenutog razloga. |